סובלים מכאבי גב שמציקים לכם או מפריעים לכם בתפקוד היומיומי?
יש לכם פריצת דיסק או בלט דיסק ואתם מתלבטים באיזה טיפול לבחור?

טיפול טבעי בכאבי גב תחתון על ידי הרפואה הסינית והדיקור היפני יכול לעזור לכם מאוד.

לכולם כואב הגב (או שזה רק נדמה לכם)?

כאבי גב תחתון הם אחת מהבעיות השכיחות ביותר בעולם המערבי. כמעט כל אדם סובל לפחות פעם אחת בחייו מכאבים אלו. למה זה כל כך נפוץ? כי הגב ועמוד השדרה סוחבים את העומס של רוב משקל הגוף. הפעילות היומיומית שאנחנו עושים ואורח החיים המודרני (מתי בפעם האחרונה יצאתם לצוד בשדה וחיזקתם כך את עמוד השדרה?) מעמיסים על הגב התחתון ומוציאים אותו מאיזון.

הכאב יעבור מעצמו?

בחלק גדול מהמקרים הכאבים חולפים מעצמם. אבל אם הם לא עוברים בתוך כמה ימים רצוי מאוד לטפל בהם, קודם כל כדי להפסיק את הסבל, אבל לא פחות חשוב מזה כדי למנוע מהבעיה להחמיר. הכאבים מצביעים על עיוות מסוים, שרירי או שלדי, שאם הוא מתקבע הוא יכול להחריף את הבעיה. חוסר טיפול עלול לגרום לתופעות חמורות יותר כמו בלט או פריצת דיסק, להקרנה לרגל ולכאבים באזורים אחרים בגוף.

איגוד הרופאים האמריקאי ממליץ

הטיפול בכאבי הגב באמצעות תרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת עוזר להרגיע את הכאב אבל לא פותר את הבעיה. לאחרונה אף יצאה הנחיה חדשה של איגוד הרופאים האמריקאי  שממליצה על טיפול טבעי בכאבי גב תחתון כמו דיקור ומגע כפתרון הראשון לטיפול בכאבי גב, לפני לקיחת תרופות. ההמלצה מתייחסת גם לכאבים אקוטיים וגם לכאבים כרוניים. לקריאת ההמלצה המלאה.

טיפול טבעי בכאבי גב תחתון
טיפול טבעי בכאבי גב תחתון

מה גורם לכאבי הגב?

הכאב הספציפי המורגש בגב הוא תוצאה של גירוי עצבי שנגרם בדרך כלל על ידי התכווצות שרירים, דלקתיות או כל נזק אחר נזק שנגרם לרקמות השונות בגב. במקרים רבים, במיוחד כשהכאב לא עובר בתוך כמה ימים, הוא תוצאה של משהו יותר עמוק. כמעט בכל פעולה שאנחנו עושים אנחנו מפעילים את שרירי הגב ועמוד השדרה. מכיוון שהגב ועמוד השדרה נושאים את העומס של רוב הגוף, פעולות שגרתיות כמו הרמת חפצים כבדים, ישיבה ממושכת, מיעוט פעילות גופנית או פעילות גופנית א-סימטרית חוזרת – מחלישות את הגב ואת עמוד השדרה או מוציאות אותם מאיזון.

אלו עוד פעולות שגרתיות נפוצות עשויות לגרום לכאבי גב? למשל הרגל של ישיבה על ארנק מלא שמונח בכיס האחורי של המכנסיים או נשיאת תיק צד על אותה כתף במשך תקופה ארוכה. פעילות ספורטיבית עם העדפה של צד אחד של הגוף כמו גולף או טניס יוצרת עומס לא מאוזן על הגב ולאורך זמן יכולה להוביל לכאבי גב בכלל וגב תחתון בפרט. במקרים רבים הפעולה האחרונה שנעשתה וגרמה לכאב הגב היא “הקש ששבר את גב הגמל”, אבל הסיבה האמיתית היא יותר עמוקה וקשורה לאורח חיים במשך תקופה ארוכה.

אפשר לתקן פריצת דיסק ובלט דיסק?

בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה ישנו דיסק דמוי טבעת שמכיל בתוכו ג’ל שנועד לבלום זעזועים. במקרה של פריצת דיסק ובלט דיסק הג’ל דולף ממקומו הטבעי בין שתי החוליות. לא ניתן לתקן את פריצת הדיסק או להחזיר את הדיסק למקומו אולם במרבית המקרים ניתן להפחית במידה משמעותית את הכאבים ואף להעלימם לחלוטין. לרוב, הכאבים נגרמים על ידי דלקת או בצקתיות שנוצרות באזור הבלט או הפריצה ולוחצות על עצבים. הורדת הדלקתיות ושחרור השרירים מסביב למקום הפריצה או הבלט מפחיתים משמעותית את הכאבים עד להעלמתם.

מדוע הכאב מקרין לרגל ואיך מטפלים בזה?

הקרנה לרגל (סיאטיקה) נגרמת כתוצאה מלחץ שנוצר על אחד העצבים המעצבבים את הרגל. הלחץ על העצב יכול להיווצר בגב באזור החוליות שמהן יוצא העצב לכיוון הרגל, או באזורים שבהם עובר העצב כמו באזור העכוז.

הלחץ על העצב יכול להיות לחץ שרירי או לחץ שנוצר כתוצאה מדלקתיות או בצקתיות שנגרמו מטראומה ולוחצות על העצב. הטיפול הטבעי בהקרנה לרגל מתחיל בזיהוי הגורם ללחץ העצבי ומיקומו. לאחר מכן פועלים לשחרור השריר ולהורדת הדלקתיות או הבצקתיות הגורמות ללחץ העצבי.

טיפול טבעי בכאבי גב תחתון
טיפול טבעי בכאבי גב תחתון

איך עוזר הדיקור לכאבי הגב?

לכל אחד מהאזורים בגוף, האיברים הפנימיים ומערכות הגוף ישנן נקודות דיקור שמשפיעות עליהם. נקודות הדיקור יכולות להשפיע בהרפיית שרירים, בחיזוק הגוף, בהורדת דלקתיות ובאתחול תהליכים שונים בגוף המאיצים את יכולות הריפוי העצמי שלו. האבחון הנכון של הבעיה והשימוש הנכון בנקודות הדיקור המתאימות הם המפתח לתהליך ההתאוששות המהיר ביותר, לריפוי הגוף ולהפחתת כאבי הגב.

המחקרים תומכים: הדיקור יעיל לטיפול בכאבי גב

רוצים להתעמק בנושא? רשימה ארוכה של מחקרים מצביעים על יעילות הדיקור לטיפול טבעי בכאבי גב ובפרט ל טיפול טבעי בכאבי גב תחתון. הנה כמה מהם:

מטה מחקר שכלל 17,962 מטופלים בנושא שימוש בדיקור לכאבים כרוניים כולל גם כאבי גב.

מחקר נוסף על האפקטיביות של דיקור לכאבי גב תחתון תוכלו לקרוא כאן

מחקר נוסף שמראה שדיקור יותר אפקטיבי לכאבי גב תחתון מתרופות ניתן לראות כאן

ומחקר על היעילות של דיקור לכאבי גב תחתון בזמן הריון אפשר לראות כאן

להרגיש הרבה יותר טוב זה תלוי בידיים שלכם…וגם שלי

ממליצים

“דניאל, טיפלת בי ובמגרנות שלי מאוד יפה. יש לך ידיים טובות, יכולת הקשבה ורצון אמתי לעזור. ממליצה בחום לבקר בקליניקה שלך. תודה רבה.”

נתנאלה רון אייזנברג

“איזה כיף לבוא למטפל שהוא מקצועי בטירוף, שיודע לזהות את הנקודות שצריכות חיזוק וגם לשחרר את המקומות הכואבים.למדתי על עצמי הרבה בזכות הטיפול איתך.”

טל חיון