כואב לך בזמן דריכה על הרגל אחרי שכיבה או ישיבה ממושכת?  כואב לך בכף הרגל אחרי ריצה או הליכה ממושכת? 

כנראה שיש לך "דורבן" (או בשמו הרשמי Plantar Faciitis), אבל החדשות הטובות הן שטיפול טבעי בדורבן על ידי הרפואה הסינית והיפנית יכול מאד לעזור.

מה זה דורבן?

דורבן הוא דלקת שנוצרת משחיקה של רקמת החיבור בתחתית העקב כתוצאה ממגע שלה עם עצמות העקב.

מה גורם לכאבי הדורבן?

השחיקה של רקמת השריר יכולה להיגרם מסיבות שונות. אחת מהן היא גדילה של עצם בצורת קוץ בתחתית העקב (מכאן השם דורבן), שבסופו של דבר פוצעת את רקמת השריר וגורמת לדלקת. הסיבה השכיחה יותר היא התקצרות של רקמת השריר שגורמת לה להתקרב לעצם העקב, וכך נוצרת שחיקה ודלקתיות.

תחתית רקמת השריר מחוברת מצד אחד לבהונות הרגליים ומהצד השני לגיד אכילס ויחד הם מתחברים לשריר התאומים. לכן כל התקצרות (מכל סיבה שהיא) של אחת מן הרקמות הללו, שקשורות ביניהן, יכולה לגרום לדלקתיות מתחת לעקב.

דורבן מזוהה בעיקר עם כאבים בעקב, אולם הכאב יכול להופיע גם במקומות אחרים בכף הרגל. מכיוון שבעת הליכה ועמידה כל עומס הגוף מוטל על העקב, הכאב הנפוץ ביותר הוא בעקב.

טיפול טבעי בדורבן
טיפול טבעי בדורבן

איך מזהים דורבן?

אחד מסימני הזיהוי לדורבן הוא ששיא הכאב מורגש בדריכה הראשונה על הרגל אחרי שכיבה ממושכת, למשל כשקמים מהמיטה בבוקר. בדרך כלל הכאב מתמתן אחרי כמה צעדים, מכיוון שההליכה גורמת למתיחה ולשחרור של שריר התאומים ושל רקמת כף הרגל.

ניתן להקל לבד על כאבי הדורבן?

כן, בהחלט. הנה כמה שיטות שאפשר, ואפילו מומלץ, לנסות בבית כדי להקל על הכאבים:

  1. עיסוי ומתיחה: עיסוי של שריר התאומים ורקמת השריר מתחת לקרסול ותרגילים למתיחתם. העיסוי והתרגילים עוזרים להאריך את שריר התאומים ואת רקמת החיבור ולהרחיק אותה מעצם העקב, ובכך הם מקלים על הכאבים. לצפייה בסרטון הדגמה לתרגילי המתיחה לחצו כאן.
  2. הליכה יחפה: אחת הסיבות להיווצרות הדורבן היא חולשה של השרירים התומכים במנח התקין של כף הרגל. לכן הדרך הפשוטה ביותר לחיזוק שרירים אלה היא הליכה יחפה ללא נעליים שתומכות ברגל.
  3. הורדה במשקל: העומס של משקל הגוף על כף הרגל הוא אחד מן הגורמים להיווצרות דורבן. לכן ירידה במשקל מפחיתה את העומס על העקב ומקלה על הכאבים.

טיפול טבעי בדורבן

הטיפול המערבי בדורבן

הטיפול המערבי בדורבן נעשה באמצעות תרופות נוגדות דלקת, מנוחה, מדרסים ופיזיותרפיה. כאשר יש גדילה של עצם מוצע טיפול בגלי הלם.

טיפול טבעי בדורבן

טיפול טבעי בדורבן על פי הרפואה הסינית והרפואה היפנית מתייחס הן לסימפטום, כלומר לכאב, והן לגורם שיצר את הבעיה.

למה מסייע הטיפול? הטיפול הטבעי בדורבן תורם להחזרת היציבה התקינה של הגוף, להפחתת הדלקתיות באזור כף הרגל בפרט והגוף בכלל ולהמסת העצם שנוצרה בעקב.

הטיפול משלב דיקור, שיטות מגע והתאמה של תזונה נכונה. בזכות הטיפול המשולב ניתן גם לפתור את הבעיה וגם למנוע את הישנותה בעתיד

טיפול טבעי בדורבן

להרגיש הרבה יותר טוב זה תלוי בידיים שלכם…וגם שלי

ממליצים

"דניאל, טיפלת בי ובמגרנות שלי מאוד יפה. יש לך ידיים טובות, יכולת הקשבה ורצון אמתי לעזור. ממליצה בחום לבקר בקליניקה שלך. תודה רבה."

נתנאלה רון אייזנברג

"איזה כיף לבוא למטפל שהוא מקצועי בטירוף, שיודע לזהות את הנקודות שצריכות חיזוק וגם לשחרר את המקומות הכואבים.למדתי על עצמי הרבה בזכות הטיפול איתך."

טל חיון